SİTE İÇİNDE ARA
 
 

RENK ÇEMBERİ
Renk çemberi ana renkler, ara renkler bütünleyici renklerin aralarındaki ilişkiyi gösterecek şekilde çember biçiminde düzenlenmesiyle oluşturulmuş bir yapıdır.
Aşağıdaki şekilde renk çemberinin bir örneğini görebilirsiniz:
Renk çemberi ana renkler, ara renkler bütünleyici renklerin aralarındaki ilişkiyi gösterecek şekilde çember biçiminde düzenlenmesiyle oluşturulmuş bir yapıdır.

Yandaki şekilde renk çemberinin bir örneğini görebilirsiniz:

* Görme Duyusunun Oluşumu ;
* Işınların göze gelmesi Fiziksel )
* Bu ışınların karşısında gözde ortaya çıkan işlemler.Fizyolojik )
* Cismin beyinde algılanması.( Psikolojik )
ve bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır.
Çeşitli renk duyguları oluşturan ışınların dalga boyları farklıdır. Kırılma açısı en küçük olan ışın kırmızı, en büyük olan ışın mordur.( güneş tayfında izlenen sıra ) Renkli boyaların aynı oranda karıştırılmasıyla siyahlığın olmasına karşın, renkli ışınların aynı oranda bir araya gelmesiyle beyazlığın oluşması ışık ve boyanın bünyelerinin farklı olmasından kaynaklanır. Renklerin tümünün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan beyazlık ve siyahlık aslında renksizliktir. Gerek siyah, gerekse beyaz renk olarak anılmazlar, nötr renklerdir.

RENKLERİN ÖZELLİKLERİ
Renk:
Bir rengi diğerinden ayıran niteliktir. Hue, renk tekerleğinde ya da spektrumunda rengin durumunu gösterir. Kırmızı, sarı diye adlandırdığımız kavramlar hue ( renk )’ tir.ARMONİ / BÜTÜNLEYİCİ RENKLER
Mor-----------------Mavi
Kırmızı------------Turuncu
Sarı-----------------
Yeşil

RENK ÇEMBERİ ÖRNEKLERİ
  
 
 
 
TurkeyRank.Com - TurkeyRank-Pagerank Servisi
 
Sayfamız en iyi explorer 6,7 ile 1280x1024 piksel ölçülerinde görüntülenir.Copyright © 2008.Her Hakkı Saklıdır.Tasarım güncelleme Oktay Cem Çelik
Free Hit Counter
Kiş ziyaret etti